The Running Goddess 2016 Race Results

Running Goddess 5k

5K Katona, NY

May 22, 2016 Cloudy, cool (51F), damp

Results by ClubCT.org

Place Div/Tot Div Name Ag S Time Pace

===== ======== ====== ===================== == = ======= =====

1 1/3 OVRALM Cole Rooney 15 M 19:22 6:14

2 2/3 OVRALM Phil Benson 35 M 20:19 6:33

3 3/3 OVRALM Josh Delandri 17 M 21:09 6:49

4 1/8 M01-12 Benjamin Swiderski 9 M 23:01 7:25

5 1/3 OVRALF Caroline Williams 14 F 23:20 7:31

6 2/3 OVRALF Athena Ohnemos 15 F 23:20 7:31

7 2/8 M01-12 Adam Llanos 10 M 23:50 7:41

8 1/8 M50-59 Jorge Pedraza 55 M 24:10 7:47

9 2/8 M50-59 Chris Durso 50 M 24:14 7:48

10 3/3 OVRALF Libby Gressin 14 F 24:21 7:51

11 1/5 M13-19 Orion Cummings 14 M 25:10 8:06

12 1/7 F20-29 McKinzie Neggers 24 F 25:26 8:11

13 1/10 F13-19 Callista Ohnemos 18 F 26:01 8:23

14 2/10 F13-19 Cheyenne Ettinger 14 F 26:03 8:24

15 2/5 M13-19 Adam Saint-Jacques 13 M 26:04 8:24

16 3/8 M50-59 Erich Braun 51 M 26:39 8:35

17 1/4 F01-12 Mia Jacobson 9 F 27:08 8:44

18 1/34 F40-49 Shirley Wittner 48 F 27:18 8:47

19 2/34 F40-49 Norine Hochman 46 F 27:28 8:51

20 4/8 M50-59 Nathan Goldberg 57 M 27:29 8:51

21 1/11 F30-39 Kathryn Metz 36 F 27:40 8:55

22 3/5 M13-19 Matthew Brown 16 M 27:58 9:00

23 1/17 F50-59 Maura Devey 50 F 28:00 9:01

24 3/34 F40-49 Tamara Del Vecchio 41 F 28:07 9:03

25 2/11 F30-39 Kelly Napier 34 F 28:15 9:06

26 2/17 F50-59 Susan Golden 56 F 28:16 9:06

27 4/34 F40-49 Sarah Morabito 48 F 28:32 9:11

28 1/6 M40-49 Christopher Foley 47 M 28:37 9:13

29 5/34 F40-49 Eileen Derosa 48 F 28:39 9:14

30 6/34 F40-49 Barbara Foley 48 F 28:46 9:16

31 7/34 F40-49 Audrey Gherardi 43 F 28:46 9:16

32 2/7 F20-29 Alex Benson 29 F 28:54 9:18

33 3/7 F20-29 Kelly Amendola 29 F 28:56 9:19

34 8/34 F40-49 Patti Fecci 48 F 28:57 9:20

35 9/34 F40-49 Lisa Mayfield 43 F 29:00 9:20

36 10/34 F40-49 Sandra Broas Sirchia 45 F 29:04 9:22

37 3/11 F30-39 Emily Bradley 38 F 29:17 9:26

38 4/11 F30-39 Jaewon Sheldon 39 F 29:20 9:27

39 11/34 F40-49 Mary Vincent 45 F 29:40 9:33

40 3/8 M01-12 Jacob Weitzman 10 M 29:50 9:37

41 2/6 M40-49 Stuart Weitzman 42 M 29:51 9:37

42 5/11 F30-39 Loralee Bodo 35 F 30:02 9:40

43 3/17 F50-59 Robin Greene 50 F 30:12 9:43

44 12/34 F40-49 Amy Yoxthimer 44 F 30:14 9:44

45 4/7 F20-29 Alexandra Genovese 25 F 30:22 9:47

46 4/17 F50-59 Bonnie Schwartz 52 F 30:22 9:47

47 6/11 F30-39 Daphne Viders 38 F 30:24 9:47

48 2/4 F01-12 Grace Boice 10 F 31:05 10:01

49 3/10 F13-19 Alexandra Moreo 19 F 31:05 10:01

50 13/34 F40-49 Leah Jacobson 40 F 31:27 10:08

51 14/34 F40-49 Rosalinda Erb 41 F 32:22 10:25

52 15/34 F40-49 Suzanne Matteo 45 F 32:33 10:29

53 4/8 M01-12 Zachary Bertin 11 M 32:57 10:37

54 3/6 M40-49 Mark Bertin 48 M 32:58 10:37

55 7/11 F30-39 Janice Zygmunt 34 F 33:35 10:49

56 5/17 F50-59 Jeanne Burke-Cass 53 F 33:53 10:55

57 5/8 M50-59 Bruce Poignant 52 M 33:56 10:56

58 6/17 F50-59 Trisha Rozas 52 F 33:57 10:56

59 16/34 F40-49 Tanya Fatimi 41 F 34:04 10:58

60 6/8 M50-59 Brian Rooney 50 M 34:39 11:09

61 4/5 M13-19 Lucas Jafet 15 M 34:59 11:16

62 17/34 F40-49 Carol Lynn Boice 46 F 35:00 11:16

63 7/17 F50-59 Geri Lewis 54 F 35:05 11:18

64 18/34 F40-49 Paula Chamoun 45 F 35:17 11:22

65 8/17 F50-59 Jessica Jafet 54 F 35:54 11:34

66 19/34 F40-49 Hilda Gressler 47 F 36:02 11:36

67 5/5 M13-19 Henry Balch 17 M 36:17 11:41

68 20/34 F40-49 Claudia Ibarguen 46 F 36:27 11:44

69 5/8 M01-12 Luke Panzirer 9 M 36:28 11:44

70 5/7 F20-29 Sarina Vasta 24 F 36:30 11:45

71 6/7 F20-29 Francesca Vasta 21 F 36:33 11:46

72 4/10 F13-19 Colleen McCarthy 14 F 36:34 11:46

73 4/6 M40-49 David Panzirer 47 M 37:04 11:56

74 5/10 F13-19 Morgan Panzirer 15 F 37:05 11:56

75 8/11 F30-39 Nicole Cusick 33 F 37:05 11:57

76 21/34 F40-49 Rosemary Brown 48 F 37:19 12:01

77 22/34 F40-49 Simme Karian 43 F 37:21 12:02

78 9/17 F50-59 Joan Krellenstein 50 F 37:39 12:07

79 23/34 F40-49 Jessica Sanchez 41 F 37:42 12:08

80 24/34 F40-49 Beth Craig 44 F 37:43 12:09

81 10/17 F50-59 Anne Tetenman 50 F 37:45 12:09

82 25/34 F40-49 Jeanne Doorley 46 F 38:33 12:25

83 26/34 F40-49 Sarah Irwin 42 F 38:33 12:25

84 27/34 F40-49 Meredith McLaughlin 40 F 38:41 12:27

85 11/17 F50-59 Joanne Monteleone 52 F 38:48 12:30

86 7/8 M50-59 Gary Greenwald 56 M 38:49 12:30

87 6/8 M01-12 Matthew Simpson 11 M 39:51 12:50

88 5/6 M40-49 Matthew Simpson 42 M 39:52 12:50

89 3/4 F01-12 Natalie Simpson 9 F 40:05 12:54

90 28/34 F40-49 Jennifer Simpson 42 F 40:07 12:55

91 29/34 F40-49 Kim Tucker 46 F 40:23 13:00

92 7/7 F20-29 Kaitlin Velzy 25 F 40:27 13:01

93 30/34 F40-49 Debra Mancuso 43 F 40:38 13:05

94 31/34 F40-49 Fabiana Hershfield 43 F 40:40 13:06

95 9/11 F30-39 Elizabeth Murphy 32 F 40:45 13:07

96 7/8 M01-12 Caio Jafet 12 M 40:50 13:09

97 12/17 F50-59 Lisa Sklar 51 F 42:20 13:38

98 1/3 F60-99 Judy Huie-Kennedy 63 F 44:12 14:14

99 13/17 F50-59 Melissa Daley 53 F 44:23 14:17

100 32/34 F40-49 Amy Kline 44 F 44:23 14:18

101 6/10 F13-19 Abigail Lustyik 13 F 46:50 15:05

102 6/6 M40-49 Nancy Lustyik 46 M 46:51 15:05

103 10/11 F30-39 Allissa Thoreson 38 F 47:18 15:14

104 4/4 F01-12 Lucia Thoreson 9 F 47:19 15:14

105 7/10 F13-19 Amanda Sklar 19 F 49:32 15:57

106 8/8 M50-59 Michael Sklar 53 M 49:34 15:57

107 33/34 F40-49 Naomi Heftler 42 F 50:13 16:10

108 34/34 F40-49 Judie Frantz 46 F 50:19 16:12

109 11/11 F30-39 Swagata Roy 33 F 50:24 16:14

110 8/8 M01-12 Julian Jafet 10 M 53:29 17:13

111 8/10 F13-19 Jessica Gulluski 13 F 53:30 17:13

112 9/10 F13-19 Charlotte Greene 14 F 53:31 17:14

113 10/10 F13-19 Scarlett Neggers 18 F 53:41 17:17

114 2/3 F60-99 Florence Pavalow 61 F 57:10 18:24

115 1/2 M60-99 Bruce Pavalow 60 M 57:11 18:25

116 14/17 F50-59 Robyn Weingart 53 F 58:01 18:41

117 15/17 F50-59 Diane Inghilterra 56 F 58:02 18:41

118 16/17 F50-59 Anna Schapiro 53 F 58:03 18:41

119 3/3 F60-99 Mary-Lou McIntosh 60 F 58:04 18:42

120 17/17 F50-59 Priscilla Wolfensohn 53 F 58:04 18:42

121 2/2 M60-99 Tom Britton 72 M 1:20:35 25:57

AGE-GROUP RESULTS

OVERALL MALE

Place Name Age Time

===== ===================== === =======

1 Cole Rooney 15 19:22

2 Phil Benson 35 20:19

3 Josh Delandri 17 21:09

OVERALL FEMALE

Place Name Age Time

===== ===================== === =======

1 Caroline Williams 14 23:20

2 Athena Ohnemos 15 23:20

3 Libby Gressin 14 24:21

MALE AGE GROUP: 1 – 12

Place Name Age Time

===== ===================== === =======

1 Benjamin Swiderski 9 23:01

2 Adam Llanos 10 23:50

3 Jacob Weitzman 10 29:50

FEMALE AGE GROUP: 1 – 12

Place Name Age Time

===== ===================== === =======

1 Mia Jacobson 9 27:08

2 Grace Boice 10 31:05

3 Natalie Simpson 9 40:05

MALE AGE GROUP: 13 – 19

Place Name Age Time

===== ===================== === =======

1 Orion Cummings 14 25:10

2 Adam Saint-Jacques 13 26:04

3 Matthew Brown 16 27:58

FEMALE AGE GROUP: 13 – 19

Place Name Age Time

===== ===================== === =======

1 Callista Ohnemos 18 26:01

2 Cheyenne Ettinger 14 26:03

3 Alexandra Moreo 19 31:05

FEMALE AGE GROUP: 20 – 29

Place Name Age Time

===== ===================== === =======

1 McKinzie Neggers 24 25:26

2 Alex Benson 29 28:54

3 Kelly Amendola 29 28:56

FEMALE AGE GROUP: 30 – 39

Place Name Age Time

===== ===================== === =======

1 Kathryn Metz 36 27:40

2 Kelly Napier 34 28:15

3 Emily Bradley 38 29:17

MALE AGE GROUP: 40 – 49

Place Name Age Time

===== ===================== === =======

1 Christopher Foley 47 28:37

2 Stuart Weitzman 42 29:51

3 Mark Bertin 48 32:58

FEMALE AGE GROUP: 40 – 49

Place Name Age Time

===== ===================== === =======

1 Shirley Wittner 48 27:18

2 Norine Hochman 46 27:28

3 Tamara Del Vecchio 41 28:07

MALE AGE GROUP: 50 – 59

Place Name Age Time

===== ===================== === =======

1 Jorge Pedraza 55 24:10

2 Chris Durso 50 24:14

3 Erich Braun 51 26:39

FEMALE AGE GROUP: 50 – 59

Place Name Age Time

===== ===================== === =======

1 Maura Devey 50 28:00

2 Susan Golden 56 28:16

3 Robin Greene 50 30:12

MALE AGE GROUP: 60 – 99

Place Name Age Time

===== ===================== === =======

1 Bruce Pavalow 60 57:11

2 Tom Britton 72 1:20:35

FEMALE AGE GROUP: 60 – 99

Place Name Age Time

===== ===================== === =======

1 Judy Huie-Kennedy 63 44:12

2 Florence Pavalow 61 57:10

3 Mary-Lou McIntosh 60 58:04

KIDS 1 MILE

Place Div/Tot Div Name Ag S Time

===== ======== ====== ===================== == = =======

1 1/10 M01-12 Peter Gressler 12 M 7:37

2 2/10 M01-12 Rowan Pedraza 10 M 7:38

3 3/10 M01-12 Ian Sutherland 10 M 7:39

4 4/10 M01-12 Ben Swiderski 9 M 8:31

5 5/10 M01-12 Cody Siegel 12 M 8:36

6 1/7 F01-12 Sarah Swiderski 7 F 9:31

7 6/10 M01-12 Nate Greene 10 M 9:47

8 7/10 M01-12 Hudson Karian 10 M 10:00

9 2/7 F01-12 Lily Jacobson 5 F 10:27

10 3/7 F01-12 Lily Boice 8 F 10:37

11 4/7 F01-12 Laurel Aronian 9 F 10:53

12 8/10 M01-12 Jack Aronian 6 M 11:15

13 5/7 F01-12 Italia Cunningham 8 F 11:20

14 6/7 F01-12 Miriam Bertin 6 F 12:01

15 9/10 M01-12 Vieri Cunningham 10 M 13:27

16 7/7 F01-12 Sophia Mancuso 10 F 14:42

17 10/10 M01-12 Grayden Metz 5 M 15:28

18 1/1 F60-99 Diana Cunningham 70 F 16:05

Posted in Uncategorized